Plakat w ramie z passepartout. Tak czy nie?

Plakat w ramie z passepartoutNa początku warto dodać parę słów wyjaśnienia czym jest passepartout. Samo wyrażenie passepartout ma pochodzenie francuskie i oznacza sztywną ramkę wykonaną z reguły z tekturki umieszczaną wewnątrz ramy. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym najczęściej spotykane są passepartout w odcieniu bieli. Ramy na plakaty dostępne w naszej ofercie standardowo są wyposażone w passepartout. 

Przede wszystkim rolą passepartout jest zwiększenie atrakcyjności przedstawianego plakatu bądź ilustracji w ramach. Ale czy na pewno warto stosować tę technikę zawsze? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w kilku zdaniach.

Plakat oprawiony w ramę z passepartout sprawdzi się w realiach polskiego M jedynie w przypadku niewielkiego rozmiaru plakatu bądź ilustracji. Najlepiej, aby plakat nie był większy niż rozmiar A4. Powód jest dość prozaiczny. Polskie mieszkania są wciąż kompaktowe, a pomieszczenia stosunkowo niewielkie. Należy pamiętać, że rama z wykorzystaniem techniki passepartout musi być znacznie większa od oprawianego plakatu. Decydując się na oprawienie plakatu w dużym formacie ryzykujemy, że nasza dekoracja zamiast upiększać, przytłoczy nasze wnętrze i będziemy wciąż mieli uczucie "że coś jest nie tak". Wybór plakatu w maksymalnym rozmiarze A4 pozwoli nam uzyskać rozmiar ramy, który na pewno swoim rozmiarem nie skradnie całkowitej uwagi osób podziwiających nasze domowe wnętrza. 

Jeżeli jednak zdecydujemy się w niewielkim pomieszczeniu umieścić duży plakat na ścianie sięgnijmy po ramę, ale zrezygnujmy z passepartout.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami wolnej przestrzeni i mieszkamy w typowym lofcie bądź kamienicy to nie musimy się obawiać ramy z passepartout bez względu na rozmiar naszego plakatu. To właśnie w przestronnych wnętrzach plakaty większe niż A4 mają szansę prezentować się dostojnie w ramach z passepartout. Kiedy dysponujemy dużą przestrzenią, duża rama z passepartout w środku nie będzie nachalnie skupiać uwagi, a stanie się jedynie jej ciekawą dekoracją. 

Pozostałe porady:

W co oprawić plakat?