Dlaczego warto zaufać metodom Montessori?

Dlaczego warto zaufać metodom Montessori?

lip 22, 2024 Główna , dekoracja ściany , dziecko , kolorowe plakaty , plakaty dla dzieci 0Komentarze

Jako mama dwójki dzieci, zawsze staram się znaleźć najlepsze metody edukacyjne, które pomogą moim pociechom rozwijać się w sposób naturalny i kreatywny. Odkrycie filozofii nauki dzieci Marii Montessori okazało się prawdziwym błogosławieństwem. Ta innowacyjna metoda pozwala dzieciom na samodzielne odkrywanie świata i rozwijanie swoich zdolności w harmonii z otoczeniem.

Filozofia Marii Montessori stawia na rozwijanie indywidualnych umiejętności każdego dziecka, umożliwiając mu samodzielną naukę i eksplorację. Zamiast narzucać standardowy program nauczania, Montessori wierzyła, że dzieci powinny mieć swobodę wyboru aktywności i rozwijania swoich zainteresowań. Podczas nauki zgodnie z tą metodą, dzieci uczą się poprzez aktywne doświadczanie i manipulację, co sprzyja pogłębianiu zrozumienia i zapamiętywaniu poznawanych treści.

Zalety metody nauki Marii Montesorii

Gdy zaczęłam zagłębiać temat, dotarło do mnie jak w przeciwieństwie do wielu innych metod nauczania mocno rezonuje ze mną nurt Montessori.
To co urzekło mnie najbardziej to:

 • Indywidualne tempo nauki: Metoda Montessori pozwala każdemu dziecku rozwijać się w swoim własnym tempie, niezależnie od wieku czy zdolności.
 • Aktywna nauka: Dzieci uczą się poprzez praktyczne doświadczenia, manipulację i eksplorację, co sprzyja głębszemu zrozumieniu materiału.
 • Skupienie i koncentracja: Dzięki akcesoriom i zabawkom Montessori, dzieci uczą się skupienia i rozwijają zdolność do długotrwałej koncentracji.
 • Współpraca i samodzielność: Montessori zachęca do współpracy między dziećmi, a także do podejmowania samodzielnych wyborów i rozwiązywania problemów.
 • Rozwój zmysłów: Filozofia Montessori kładzie duży nacisk na rozwijanie zmysłów dziecka, co wpływa pozytywnie na jego percepcję i zdolności poznawcze.
 • Szanowanie naturalnych potrzeb dziecka: Metoda Montessori zwraca uwagę na indywidualne potrzeby dziecka, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.
 • Rozwijanie kreatywności: Dzieci są zachęcane do wyrażania swojej kreatywności i wyobraźni, co sprzyja rozwijaniu indywidualnych talentów.
 • Dążenie do harmonii: Montessori propaguje harmonię między dzieckiem a otoczeniem, co sprzyja spokojnej i pozytywnej atmosferze.
 • Przyjemność z nauki: Metoda Montessori sprawia, że nauka staje się fascynującą przygodą, a nie uciążliwym obowiązkiem.

Umieszczając w pokoju dziecka akcesoria zgodne z filozofią Montessori, tworzymy dla niego odpowiednie środowisko, które wspiera jego rozwój.
Na pewno słyszałaś/łeś o kultowej tęczy Montessori za miliony monet ;) Ale nie samą tęczą możemy przemienić pokój naszego dziecka w krainę Montessori.

5 tanich sposóbów na pokój w stylu Montessori

Jeśli już zaczęłaś szukać w sieci akcesoriów Montesori to jestem pewna, że nie raz poraziły Cię ich ceny! Mnie także! Dlatego postanowiłam do sprawy podejść z rozsądkiem i poniżej przedstawię Ci 5 elementów, które umieściłam w pokoju swoich chłopców, aby wspomóc ich rozwój w duchu Montessori:

 • Stolik i krzesełko w odpowiedniej wysokości
  Dzieci potrzebują mebli dostosowanych do swojego wzrostu, aby mogły wygodnie pracować i bawić się. Z powodzeniem dostaniesz takie mebelki w IKEA lub na Allegro.
 • Tablica do rysowania
  W ten prosty sposób zachęcamy dziecko do twórczego wyrażania siebie i doskonalenia umiejętności manualnych. Ja swoją kupiłam akurat w IKEA wraz z wielkim rulonem papieru za parę złotych.
 • Tablice manipulacyjno-sensoryczne
  Pomagają rozwijać zmysły dziecka poprzez kontakt z różnymi fakturami, materiałami i akcesoriami. Moi chłopcy potrafili spędzić przy nich mnóstwo czasu na zabawie. Wybór tablic jest przeogromny, a ich kosmiczne ceny zmotywowały mnie do przygotowania takiej tablicy samodzielnie (z pomocą dziadka majsterkowicza)
 • Drewniane, edukacyjne zabawki
  Doskonale pobudzają zmysły i zachęcają do eksploracji. Bardzo bogatą ofertę świetnych zabawek w duchu Montesorii można dostać w sklepach Lidl. Zawsze kupowałam je w internetowym sklepie Lidla, a ceny są niesamowicie przystępne. Przede wszystkim polecam różnego rodzaju układanki ciała człowieka, łowienie rybek czy geomentryczne układanki różnych kształtów do odtworzenia - mega! (Nawet tę osławioną tęczę mają za "grosze" ;))
 • Plakaty edukacyjne zgodne z filozofią Montessori
  Umieszczenie plakatów w pokoju dziecka, wspomaga rozwijanie wiedzy w różnych dziedzinach.

Naturalna nauka dzięki plakatom edukacyjnym

Pozostając jeszcze przy plakatowym wątku to muszę przyznać, że byłam w ogromnym szoku w jak prosty i bezinwazyjny sposób moich chłopcy poprzez stałą ekspozycję plakatów przyswoili wiedzę, która była prezentowana na plakatach. Porównując ich osiągnięcia do rówieśników, którzy nie mają takiej stymulacji w swoim otoczeniu, zauważam znaczną różnicę. Dzięki plakatom zgodnym z filozofią Montessori, moje dzieci mają możliwość aktywnej nauki, która angażuje wszystkie zmysły. Widzę, że ich zainteresowanie matematyką, alfabetem, a także geografią wzrasta z dnia na dzień. A plakaty muszę wymieniać średnio co 2-3 miesiące, bo domagają się nowych! Na szczęście ceny plakatów nie są zabójcze i na wydatek średnio 80 zł za komplecik plakatów co parę miesięcy jeszcze można sobie pozwolić, a biorąc pod uwagę, że samodzielnie stworzyłam taką kolekcję to już prawie jak za darmo ;)

Plakat z symbolami matematycznymi

Plakat z figurami geometrycznymi

Plakat z liczbami od 1 do 35

Na początku stawiałam na plakaty z symbolami matematycznymi, liczbami oraz figurami geometrycznymi. Chciałam im pokazać, że świat matematyki może być fascynujący! Wierzę, że dzięki plakatom, matematyka przestaje być czymś trudnym i abstrakcyjnym, a staje się ciekawą zabawą. Widzę, jak moje dzieci tworzą własne kombinacje liczb i pierwsze proste zadania matematyczne, które rozwiązują z entuzjazmem i pewnością siebie. Myślę, że takie plakaty zachęcają do eksperymentowania i zdobywania umiejętności w swoim tempie, co wpływa na rozwijanie ich logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.

W drugiej kolejności starszy syn
(3 lata) bez trudu opanował alfabet i z przyjemnością powoli zaczyna czytać! To co najbardziej podoba mi się w tym plakacie to pełny alfabet uwzględniający polskie litery z ogonkami, kreskami i kropkami oraz zastosowana czcionka, która jest tą z jaką spotka się w pierwszym roku szkoły.

Plakat Montesori "Kierunki świata"

W niedalekiej przyszłości zawisną u nas plakaty z kontynentami i kierunkami świata. Uważam, że dzięki plakatom, nauka może przestać być czymś sztywnym i nieinteresującym, a stać się fascynującą przygodą, którą moje dzieci podejmują z radością i zapałem. I Twoje też mogą! Jestem o tym głęboko przekonana!

Plakat Montessori "Dni tygodnia"

Plakat Montessori "Kontynenty"

Plakat Montessori "Pogoda"

Plakat Montessori "Łączenie kolorów"

Plakat Montessori "Kolory"

Musisz być zalogowany, aby dodać komenatrz