
Krótka historia plakatu
Wielu osobom plakat kojarzy się z nowoczesnością i masową produkcją. Tymczasem jego historia sięga XV wieku, a on sam na początku był tworzony ręcznie, między innymi w formie litografii. Dzieje tej dziedziny sztuki – bo tak należałoby nazwać projektowanie i wykonywanie posterów – rozpoczynają się od przedmiotu, który sam w sobie nie jest uznawany za dzieło, a raczej za wytwór rzemiosła – od afisza.
Historia plakatu zaczyna się od afisza
W średniowiecznej Europie afisze służyły przekazywaniu informacji i pełniły funkcje reklamowe. Były wykonywane ze składu, czyli nie stanowiły jednolitej formy graficznej, tak jak postery. Jak więc powstawały?
- Drukarz dobierał odpowiednie czcionki, czyli prostopadłościany, na których końcach umieszczone były znaki pisarskie.
- Układał je w kolejności tak, aby stworzyć wyrazy i zdania ze znajdujących się na nich liter.
- Odbijał je na papierze.
- Jeśli chciał, wykonywał również ozdobną, najczęściej niewielką i nieskomplikowaną grafikę.
Tym właśnie różniły się – i do dziś różnią – afisze od plakatów: są niemal w całości wykonane ze składu tekstu, nie mają funkcji dekoracyjnej i raczej nie zawierają elementów artystycznych. Służą do poinformowania odbiorcy o jakimś wydarzeniu, reklamują usługi, propagują idee lub przekazują ostrzeżenia. Nie są uznawane za wytwory sztuki, w przeciwieństwie do posterów. Te ostatnie na początku swojej historii realizowały o wiele więcej zadań niż afisze.
Pierwsze plakaty
Za ich bezpośredniego poprzednika uważa się cykl litografii, których twórcami byli malarz Paul Badry i wydawca Rouchon. Miały one charakter reklamowy, podobnie jak pierwsze w historii postery zaprojektowane i wykonane przez Henriego de Toulouse-Lautreca, odpowiedzialnego za wyodrębnienie się ich jako nowego gatunku sztuki.
Za ojca plakatu powszechnie jednak uważa się Julesa Chereta. Ten malarz i litograf inspirował się rokokowymi dziełami i, nawiązując do nich, tworzył przykuwające wzrok reklamy przedstawień teatralnych, firm i produktów. Zaprojektował ponad tysiąc różnych posterów, na których potrafił oddać między innymi niepowtarzalny nastrój paryskich kabaretów, na przykład Moulin Rouge czy Eldorado.
Właśnie tak wyglądała historia powstania pierwszych plakatów – tworów, które dziś zaliczane są zarówno do wyrobów poligraficznych (akcydensów) jak i do artystycznych form wyrazu związanych z technikami graficznymi.
Postery inspirowane Dalekim Wschodem
Europejski styl rokoko nie był jedynym w historii źródłem natchnienia dla twórców posterów. Na przełomie XIX i XX wieku zainteresowali się grafiką japońską, między innymi drzeworytem. Dalekowschodnie prace wykonane tą techniką stały się inspiracją między innymi dla Aubreya Vincenta Beardsleya tworzącego plakaty w stylu secesji. Nawiązywał on również do greckiego malarstwa wazowego czy dzieł włoskich artystów z czasów renesansu.
Secesyjne plakaty należą do grupy posterów najczęściej reprodukowanych i znanych szerszemu gronu współczesnych odbiorców sztuki. Bogate w ornamenty roślinne i motywy geometryczne prace z tego okresu do dziś zachwycają, o czym świadczy niesłabnąca popularność dzieł takich twórców, jak:
- Gustav Klimt,
- Egon Schiele,
- Alfons Mucha.
Zafascynowany secesją Lucien Bernhard stał się prekursorem nowego w historii stylu posterów, w którym stawia się na wyraziste przedstawienie reklamowanego produktu i proste logo wytwarzającego go przedsiębiorstwa.
Polski akcent w historii plakatu
Wśród zasłużonych projektantów w historii tego typu prac warto wymienić polskich artystów, którzy są powszechnie znani ze względu na swoje dokonania w innych dziedzinach sztuki. Wyjątkowe plakaty wykonywali między innymi:
- literat i artysta wizualny Stanisław Wyspiański,
- przedstawiciel symbolizmu, malarz Jacek Malczewski,
- profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Teodor Axentowicz.
U schyłku ich działalności do ogromnej zmiany w historii plakatów przyczyniło się rozpowszechnienie fotografii, popularnej aż do dziś. Obecnie to ona stanowi najczęściej wykorzystywaną technikę ich wykonywania.
Musisz być zalogowany, aby dodać komenatrz