Jak przechowywać plakaty? 3 najlepsze rozwiązania!

Jak przechowywać plakaty? 3 najlepsze rozwiązania!

plakaty w antyramieJedną z przyczyn tak ogromnej popularności plakatów ściennych jest ich łatwa wymienialność. Jeśli do kin wchodzi nowy film o superbohaterach, możemy przystroić pokój posterami z ich wizerunkami, by z początkiem wiosny zamienić je na plakaty przedstawiające zwierzęta lub przepełnione kwiecistymi wzorami. Zachęca do tego także stosunkowo niska cena drukowanych obrazów. Z tych powodów niektórzy miłośnicy posterów mają ich w swoich kolekcjach po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset i wcale nie zamierzają na tym poprzestać. Zastanawiacie się, jak radzą sobie oni ze składowaniem egzemplarzy, które nie zdobią aktualnie ich ścian? Rozwiązań jest wiele, ale my przedstawiamy kilka, które mogą być stosowane także przez tych, którzy nie dysponują dużą przestrzenią magazynową w swoich mieszkaniach.

Oto zatem najlepsze sposoby na przechowywanie plakatów!

Rozwiązanie #1. Na szynie

Z takim sposobem przechowywania spotykamy się często w sklepach stacjonarnych, które zajmują się sprzedażą plakatów, a także w domach prawdziwych pasjonatów. Niestety, poza dobrymi, ma ono także złe strony. Do dobrych należy przede wszystkim możliwość wygodnego przeglądania posterów. Umieszczone w antyramach i zawieszone na szynie na pewno nie zostaną przez nas zapomniane, a jeśli chcielibyśmy pochwalić się przed kimś naszą kolekcją, takie rozwiązanie na pewno bardzo to ułatwi. Dodatkowo tak zmagazynowane plakaty można łatwo skatalogować według stylu, autorów czy tematyki. Minusów jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim koszt: każdy plakat musi być umieszczony w osobnej antyramie, a do tego dochodzą koszty szyny i jej montażu. Wreszcie, żeby cieszyć się takim archiwum, musimy przeznaczyć na nie spory kawałek przestrzeni. Stryszek czy piwnica nie wchodzą w grę, bo możemy narazić nasze zbiory na zawilgocenie!

Rozwiązanie #2. W rulonie

Tuba na plakat

Świetnie sprawdzają się także tuby do przechowywania rysunków i szkiców. Wybierać można między droższymi z tworzywa sztucznego i tanimi wykonanymi z kartonu. Mimo że za plastikową zapłacimy nawet 5 razy więcej, należy pamiętać, że ta znacznie lepiej uchroni nasze zbiory przed wilgocią. Jeśli jednak składujemy je w suchym miejscu, papierowa wersja sprawdzi się doskonale. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, możemy być natomiast pewni, że nasza kolekcja będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tubie da się przechowywać w jednym czasie nawet kilkanaście egzemplarzy, a dzięki płaskim denkom można stawiać je pionowo.

Gumka recepturka

Plakat zwinąć można w rulon, a zabezpieczyć gumką recepturką. To z pewnością najtańsza forma składowania, ale przy tym też jedna z najgorszych. Poster nie jest w takim wypadku zabezpieczony przed słońcem, ani wilgocią, a przewrócony lub zgnieciony może łatwo ulec zniszczeniu. Dodatkowo przyczyną szkód może być sama gumka, która za mocno zaciśnięta pozostawi odkształcenie na papierze. Rozwiązanie rekomendowane do krótkotrwałego składowania.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy tubę czy nie, plakat zwinięty w rulon będzie zaginał się po rozłożeniu. Dlatego bezpieczniejszym sposobem jest archiwizacja na płasko.

Rozwiązanie #3. Na płasko

kartony na plakaty, pudełka do plakatów By plakaty po wyjęciu nie zwijały się z powrotem w rulon, możemy kłaść je na płasko. Proponujemy dwa sposoby: w specjalnych, płaskich kartonach lub między ściankami z dykty. Przeznaczone do składowania, podłużne pudełka pomieszczą dużą ilość plakatów i skutecznie odizolują je od wody oraz słońca. Niestety kartonu z luźno poukładanymi posterami nie będziemy mogli stawiać pionowo, dlatego warto przemyśleć drugi sposób. Wystarczą nam dwie ścianki z cienkiej dykty oraz kilka klipsów biurowych. Jedną ściankę kładziemy na płasko, a na niej kolejno układamy plakaty. Konstrukcję zamykamy drugą ścianką, a wszystko spinamy z dwóch lub trzech stron klipsami. Dodatkowo plakaty można pooddzielać brązowym papierem do pakowania.

Jeśli chcesz otrzymywać więcej porad dotyczących aranżacji, przechowywania czy nowych projektów plakatów, odwiedzaj regularnie nasz fanpage na Facebooku. Zapewniamy masę posterowych inspiracji!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest DREZNER.PL Anna Drezner-Gajak z siedzibą we Wrocławiu, ul. Zakładowa 13/25, 50-231 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Regulaminie i Polityce prywatności.