Domowa galeria plakatów

Domowa galeria plakatów

W nowocześnie urządzonych mieszkaniach galeria plakatów to coraz częstszy element wystroju wnętrz. Na ogół zastępują one lub przynajmniej uzupełniają, wiszące na ścianach obrazy, fotografie i ścienne dodatki. W kwestiach doboru tematycznego i sposobu rozmieszczenia obowiązuje niemal zupełna dowolność. Ale im większa swoboda, tym trudniej podjąć decyzję. Z tego powodu przedstawiamy kilka porad odnośnie wyboru ram oraz ich kompozycji.

Od czego zacząć tworzenie domowej wystawy?

Dobór ramek oraz zaplanowanie ich rozmieszczenia to zadania, których dobrze podjąć się równolegle z wyborem samych plakatów. Dlaczego? Jeżeli w pierwszej kolejności zamówimy wydruki, może okazać się, że żaden układ nie będzie odpowiedni do tego, by stworzyć spójną estetycznie całość. Nie chodzi tu tylko o dopasowanie stylów i kolorystki samych posterów, ale właściwe połączenie galerii z wystrojem domu, dostępną przestrzenią itd. Jeżeli z kolei zaczniemy od zakupu ramek, ich rozmiary oraz kolory listew będą ograniczeniem przy wyborze plakatów. Dużym ułatwieniem jest na pewno montaż antyram. Brak listew czyni je dużo bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Bez względu na wszystko, mądrym posunięciem na pewno okaże się zaplanowanie układu ramek na kartce papieru lub w programie graficznym. Na koniec wystarczy taki projekt przenieść na ścianę.

Układ ramek na ścianę #1 Klasyczny

Miłośnicy symetrii i porządku mogą zdecydować się na klasyczne rozwiązanie: plakaty umieszczone jeden obok drugiego, w regularnych odstępach i na równej wysokości. Takie rozwiązanie często spotkać można w domowych pokojach filmowych, które upodabnia ich wystrój do tego, który znamy ze starych kin. Jednak by nadać wystawie nowoczesnego sznytu, można zdecydować się na minimalistyczne wydruki w estetyce „scandi style”. Świetnym pomysłem mogą być plakaty z popularnymi postaciami z Gwiezdnych Wojen lub superbohaterami. Takie połączenie klasyki i współczesności na pewno zrobi wrażenie na gościach i umili nie jeden seans filmowy.

Układ ramek na ścianę #2 Oko cyklonu

 

Coraz częściej można spotkać się z ramkami różnej wielkości, które tworzą coś w rodzaju „cyklonu” z centralną, największą ramką w środku i mniejszymi wokół niej. Ramki mogą być w różnych kolorach lub jednym, odpowiadającym elementom wykończenia czy dodatkom (poduszkom, serwetkom, zasłonom). Jeżeli znalezienie odpowiednio mniejszych plakatów jest niemożliwe, zawsze można je dociąć. Na szczęście w sklepie Scandiposter.pl wybierać można z szerokiej oferty rozmiarów: od 210 mm x 297 mm (A4) do 610 mm x 910 mm.

Układ ramek na ścianę #3 Chmura

Chmura przypomina rozmieszczenie opisywane w poprzednim akapicie. Różnica polega na braku elementu centralnego. Czy panuje tu zatem zupełna dowolność? Niezupełnie. Jeśli układ ma się dobrze prezentować, należy zadbać o to, aby puste przestrzenie między ramami były mniej więcej równe. Takie rozwiązanie często można zobaczyć w nowoczesnych salonach oraz przedpokojach, gdzie galerie przedstawiają np. szkice lub elementy botaniczne. W sypialniach wystawy w stylu „chmura” nierzadko prezentują mapy oraz gwiazdozbiory.

Koniecznie wpadaj na facebookowy fanpage Scandi Poster po nowe pomysły i inspiracje!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest DREZNER.PL Anna Drezner-Gajak z siedzibą we Wrocławiu, ul. Zakładowa 13/25, 50-231 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Regulaminie i Polityce prywatności.