Czym wyróżnia się styl skandynawski w dekoracji wnętrz?

Czym wyróżnia się styl skandynawski w dekoracji wnętrz?

Elegancja, komfort i minimalizm, tak w kilku prostych słowach można opisać styl skandynawski, który od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Z jednej strony emanuje niepowtarzalnym urokiem, a z drugiej jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Z pewnością każdy z nas choćby słyszał o skandynawskich aranżacjach i widział dodatki i dekoracje do domu typowe dla tego stylu. Czym konkretnie charakteryzuje się skandynawski design i jak umiejętnie zastosować go w dekoracji wnętrz? Zapraszamy do inspirującej lektury!

Kolor, który tworzy atmosferę

Jeśli zastanawiasz się jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, zacznij od kolorów. Wnętrz zgodne z estetyką północy to takie, w których dominują stonowane kolory utrzymane w chłodnych tonacjach. Biel, delikatna szarość, odcień jasnego drewna, to zdecydowanie baza kolorystyczna. Jeśli zależy nam, by domowe wnętrza, takie jak kuchnia, salon czy jadalnia, nabrały bardziej indywidualnego wyrazu, warto zestawić wymienione barwy z prostymi dodatkami pastelowymi czy w odcieniu butelkowej zieleni.

Ciekawym urozmaiceniem będą też skandynawskie plakaty dekoracyjne, na przykład z motywem botanicznym czy przedstawiające malowniczy krajobraz. Przy tworzeniu własnych kreacji wnętrz w stylu skandynawskim pamiętajmy także o umiarze. Im mniej ozdób, tym lepiej.

Prosto, a zarazem przytulnie

Styl skandynawski ma to do siebie, że nieco surowa prostota doskonale równoważy się tu z przytulnym, ciepłym klimatem aranżacyjnym. Jest to zasługa mebli o prostej formie i solidnej, często drewnianej, konstrukcji oraz nielicznych dekoracji skandynawskich, w tym kocy czy dywaników wykonanych z miękkich i naturalnych tkanin. Nowoczesne wnętrza skandynawskie to także dużo wolnej przestrzeni. “Styl, który nie lubi komplikować”, to określenie bardzo pasuje do skandynawskich aranżacji. Jeśli zależy nam na ciekawych ozdobach na ścianę, zwróćmy uwagę na proste i geometryczne plakaty dekoracyjne w wersji czarno-białej czy też z motywami roślinnymi przedstawionymi w subtelnych kolorach.

Nie tylko drewno

W skandynawskim mieszkaniu nie może zabraknąć naturalnego drewna, które jest bazowym materiałem wykończeniowym, zwłaszcza w odniesieniu do mebli czy pokrycia podłogowego. Jest ono na tyle uniwersalne, że można je przedstawiać w różnych odsłonach: w surowej, nieobrobionej wersji czy też z elegancką polerką i delikatnymi ozdobami. Niemniej, drewno to nie jedyny dozwolony materiał. Skandynawski design lubuje się także w akcentach wykorzystujących na przykład szkło czy ceramikę.

Zieleń, która relaksuje i ozdabia

W dekoracjach skandynawskich duży nacisk kładzie się także na obecność roślinności. Świeże cięte kwiaty w prostych ceramicznych wazonach czy rośliny doniczkowe na parapetach, wszystkie są bardzo mile widziane w skandynawskich wnętrzach.Nie tylko zgrabnie komponują się z drewnem i dodatkami, takimi jak minimalistyczne plakaty dekoracyjne, ale także sprzyjają odpoczynkowi. Już choćby samo patrzenie na zieleń potrafi działać uspokajająco i odprężająco.

Rola światła

Jasne, przestronne wnętrza, duże okna, gra światła naturalnego, to wszystko jest pożądane w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. W celu zapewnienia jak największego doświetlenia, a także podtrzymania atmosfery surowości aranżacyjnej, zaleca się unikanie wszelkich zasłon czy firanek w oknach. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy w naszym domu dużych okien, takich jakie są charakterystyczne na przykład dla mieszkań w kamienicy. Roślinność na parapecie w zupełności wystarczy.

Twój własny styl

Jeśli chciałbyś urządzić stylowe, a jednocześnie komfortowe wnętrza w stylu skandynawskim, warto poszukać najpierw inspiracji. Jest to duże ułatwienie, które sprzyja znalezieniu własnego stylu. Aranżacje skandynawskie, podobnie jak wszystkie inne, są najbardziej atrakcyjne wtedy, gdy zawierają niepowtarzalne akcepty, które mówią coś o właścicielu. Nie chodzi więc o aranżacje pod tzw. linijkę i sztywne trzymanie się zasad, ale raczej o eksperymentowanie i zabawę stylem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest DREZNER.PL Anna Drezner-Gajak z siedzibą we Wrocławiu, ul. Zakładowa 13/25, 50-231 Wrocław. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w naszej Regulaminie i Polityce prywatności.